MGD, ZSO – zabieg E-Eye, moja opinia

MGD – czyli dysfunkcja gruczołów Meiboma, objawia się niedrożnością kanalików powiekowych. Powodów może być naprawdę wiele, na przykład zbyt mała produkcja lipidów (oleju) potrzebnego do nawilżenia naszego oka, ich zła jakość, bądź paradoksalnie nadprodukcja tej wydzieliny. Konsekwencją może być blokowanie się jej tuż przy ujściu gruczołów na krawędziach powiek.

Koszt i ilość zabiegów

Koszt zabiegu wynosi około 1000-1500 zł za serię 4 zabiegów.

Jak wygląda i na czym polega zabieg e-eye

Zabieg E-Eye korzysta z technologii IRPL (Intense Regulated Pulsed Light: wielobarwne – polichromatyczne – światło pulsacyjne). Zabieg ten polega na stymulacji nerwu przywspółczulnego. Ma on pobudzić gruczoły Meiboma do wydajniejszej pracy, co w efekcie ma przełożyć się na lepszą strukturę filmu łzowego, powodując ustąpienie objawów zespołu suchego oka czy MGD.

Przed rozpoczęciem zabiegu kładziemy się wygodnie w pozycji leżącej, zamykamy oczy i nakładamy specjalne ochronne okulary na gałki oczne. Lekarz nakłada żel pod dolnymi powiekami oraz przy skroniach, który będzie chronić naszą skórę. Następnie przykłada głowicę pod dolną powieką i aplikuje nam serię 5 błysków pod każdym okiem. Samego światła nie widzimy, możemy dostrzec delikatną poświatę, za to odczuwamy delikatne “rażenie prądem” oraz ciepło. Te odczucia trwają tylko ułamki sekundy. Nie jest to może bolesne, ale dość nieprzyjemne.

Moja opinia

Miałem zdiagnozowane 4 stadium MGD, czyli najwyższy stopień niewydolności gruczołów meiboma. Konsekwencją było blokowanie się wydzieliny tuż przy ujściu gruczołów, co prowadziło do stanów zapalnych i zespołu suchego oka. Przed wykonaniem zabiegu e-eye przeszedłem również zabiegi thermoflo oraz rexon-eye, które moim zdaniem nieznacznie pomogły w rozrzedzeniu wydzieliny w gruczołach meiboma.

Zabieg e-eye również nie rozwiązał całkowicie mojego problemu, ale sprawił, że moje oczy odzyskały trochę blasku i większość czasu są białe. Nadal muszę unikać klimatyzacji i innych czynników, które mogą pogorszyć stan, oraz korzystać z kropli nawilżających. Jednak moje życie stało się znacznie bardziej przyjemne. Teraz jestem w stanie zauważyć wydostającą się wydzielinę na brzegach powiek podczas mrugania, która nie blokuje się i łączy z łzami.

Czy mogę polecić ten zabieg? Zdecydowanie warto go wykonać. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to lekarstwo na całe życie i będziemy musieli skorzystać z pomocy ponownie za około rok.

Pisząc aktualizację w 2022 roku, jestem po dwóch seriach (każda seria to 4 zabiegi) e-eye. Wykonałem je w odstępie około 1 roku. Dwie serie e-eye oraz dwie serie rexon-eye zdecydowanie poprawiły stan moich oczu. Mogę obejść się bez kropli nawilżających. Moje oczy są ładne i białe, a w połączeniu z ciepłym okładem kompresu na USB, który stosuję raz dziennie, funkcjonuję całkiem normalnie, niemalże jak przed początkiem choroby. W celu wzmocnienia efektu, planuję trzecią serię w 2023 roku.

5 3 głosów
Ocena artykułu

Możesz zobaczyć także

Subskrybuj
Powiadom o
guest

17 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał
4 miesięcy temu

Cześć,

Słyszałeś może o zabiegu LipiFlow? Znasz może czyjąś opinię? Jest dość drogi, a nie wiem jak z efektami.

Z góry dzięki za odpowiedź.

Justyna
Justyna
Odpowiedź dla  Michał
1 miesiąc temu

Hej! Ja zrobiłam Lipiflow,niestety 3 koła w błoto 🙁

Piotr
Piotr
7 miesięcy temu

Hello niko,

przebrnąłem przez zabiegi thermoflo (mocno średnio byłem zadowolony), następnie udałem się do poradni OCHO w Krakowie do Molędy-Gładysz i tam najpierw umówiliśmy się na sondowanie wg Maskina, a tydzień temu miałem pierwsze strzały E-Eye. Cóż samą wydzielinę jestem w stanie zauważyć (takie kropki, czasami bardziej się “rozsmarowuje” po brzegu powieki), ale problem z komfortem widzenia nadal jest (zobaczymy po 4 serii e-eye) – szczególnie podczas pracy przy laptopie. Dodatkowo używam maski rozgrzewającej blepha-eyebag i chusteczek na nużeńca blephademodex, plus lipożel tak przed snem. No i oczywiście krople nawilżające do oczu.
Czy Twój okulista wdrażał jeszcze jakieś inne sposoby walki, zalecał inne środki farmakologiczne itp.? Aaa no i jeszcze tabletki omega3 biorę. Co do rexon eye to mam spory kawałek do Wrocławia więc na razie się wstrzymam. Ewentualnie czy polecasz jakiegoś innego okulistę w Krakowie i ogólnie czy coś byś doradził?

Pozdrawiam.

Piotr
Piotr
Odpowiedź dla  niko
6 miesięcy temu

W zeszłym roku był obecny jeden osobnik i przez 5-6 miesięcy używałem chusteczek demoxoft plus oraz lipożelu. Po kolejnym badaniu test był ujemny. Jednak ta moja okulistka tak zasugerowała, że może być po moich brzegach/rzęsach więc wdrożyłem ponownie terapie chusteczkową, na badanie do laboratorium idę za tydzień. Kompresy robię regularnie, bez przerw, dzień w dzień z masażami powiek później.

Piotr
Piotr
Odpowiedź dla  niko
6 miesięcy temu

Dzięki za rady. Mam jeszcze pytanie, czy występowała u Ciebie biała/nieco żółtawa wydzielina gromadzona w kąciku oczu?

Martyna
Martyna
Odpowiedź dla  Piotr
4 dni temu

Cześć!
Zastanawiam się nad powrotem do OCHO w Krakowie do dr Molędy lub dr Piotra Chanieckiego. Czy możesz dać feedback po E-Eye?

Też miałam sondowanie Maskina u dr Molędy, Thermoflo i zalecone kompresy domowe + chusteczki. Nic do tej pory nie przyniosło najmniejszych efektów, poddałam się jakiś rok temu. Okładów w domu też już nie wykonuje, bo mam wrażenie, że oczy są jeszcze bardziej przekrwione. Niestety sytuacja wygląda coraz gorzej i nie jestem w stanie już funkcjonować, oczy są tak podrażnione, że uniemożliwia mi to pracę. No i jest to nieprzerwany ból o czym na pewno doskonale wiecie.

Kamil
Kamil
9 miesięcy temu

Cześć kolego niko, zaglądasz tu może? Mam kilka pytań.

Alina Krupa
Alina Krupa
1 rok temu

Czy e-eye poprawia też działanie gruczołów Meiboma w górnej powiece? Laser jest przykładany pod dolną powiekę,i tak się zastanawiam czy dociera też na górną, bo właśnie tam moje gruczoły najbardziej odmówiły posłuszeństwa 🙁

Marzena
Marzena
Odpowiedź dla  Alina Krupa
1 rok temu

Proces leczenia polega na wykonaniu serii 3 do 4 naświetleń (w zależności od skali problemu) w określonych odstępach czasowych: po 15, 45 oraz 75 dniach od pierwszego zabiegu. Pierwszym krokiem procedury jest założenie okularów ochronnych, odpowiednio dopasowanych do oczu pacjenta, po czym rozprowadzana jest gruba warstwa żelu na twarzy pacjenta. Następnie wykonywane są naświetlenia w pięciu miejscach zlokalizowanych pod dolną powieką. Gruczoły Meiboma nie są stymulowane bezpośrednio i w tym właśnie tkwi sekret tej techniki. Mechanizm działania jest natury neurologicznej. Impulsy świetlne mają za zadanie wzbudzić nerw parasympatyczny, dochodzący do gruczołów Meiboma tak, aby te zaczęły produkować warstwę lipidową, odpowiedzialną za utrzymanie filmu łzowego na oku.

Monika
Monika
Odpowiedź dla  Marzena
1 rok temu

Cześć czy możemy porozmawiać? bo widzę że masz doświadczenie w tym temacie

MGD doradź
MGD doradź
2 lat temu

Hej. Ja mam podobny problem. MGD bardzo poważne. Miałam 3 IPL moje gruczoły nie chcą się otworzyć o kompresach. Jakich kropli używasz.