MGD – czyli dysfunkcja gruczołów Meiboma, objawia się niedrożnością kanalików powiekowych. Powodów może być naprawdę wiele, na przykład zbyt mała produkcja lipidów (oleju) potrzebnego do nawilżenia naszego oka, ich zła jakość, bądź paradoksalnie nadprodukcja tej wydzieliny. Konsekwencją może być blokowanie się jej tuż przy ujściu gruczołów na krawędziach powiek.
Koszt i ilość zabiegów
Koszt zabiegu wynosi około 1000-1500 zł za serię 4 zabiegów.
Jak wygląda i na czym polega zabieg e-eye
Zabieg E-Eye korzysta z technologii IRPL (Intense Regulated Pulsed Light: wielobarwne – polichromatyczne – światło pulsacyjne). Zabieg ten polega na stymulacji nerwu przywspółczulnego. Ma on pobudzić gruczoły Meiboma do wydajniejszej pracy, co w efekcie ma przełożyć się na lepszą strukturę filmu łzowego, powodując ustąpienie objawów zespołu suchego oka czy MGD.
Przed rozpoczęciem zabiegu kładziemy się wygodnie w pozycji leżącej, zamykamy oczy i nakładamy specjalne ochronne okulary na gałki oczne. Lekarz nakłada żel pod dolnymi powiekami oraz przy skroniach, który będzie chronić naszą skórę. Następnie przykłada głowicę pod dolną powieką i aplikuje nam serię 5 błysków pod każdym okiem. Samego światła nie widzimy, możemy dostrzec delikatną poświatę, za to odczuwamy delikatne “rażenie prądem” oraz ciepło. Te odczucia trwają tylko ułamki sekundy. Nie jest to może bolesne, ale dość nieprzyjemne.
Moja opinia
Miałem zdiagnozowane 4 stadium MGD, czyli najwyższy stopień niewydolności gruczołów meiboma. Konsekwencją było blokowanie się wydzieliny tuż przy ujściu gruczołów, co prowadziło do stanów zapalnych i zespołu suchego oka. Przed wykonaniem zabiegu e-eye przeszedłem również zabiegi thermoflo oraz rexon-eye, które moim zdaniem nieznacznie pomogły w rozrzedzeniu wydzieliny w gruczołach meiboma.
Zabieg e-eye również nie rozwiązał całkowicie mojego problemu, ale sprawił, że moje oczy odzyskały trochę blasku i większość czasu są białe. Nadal muszę unikać klimatyzacji i innych czynników, które mogą pogorszyć stan, oraz korzystać z kropli nawilżających. Jednak moje życie stało się znacznie bardziej przyjemne. Teraz jestem w stanie zauważyć wydostającą się wydzielinę na brzegach powiek podczas mrugania, która nie blokuje się i łączy z łzami.
Czy mogę polecić ten zabieg? Zdecydowanie warto go wykonać. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to lekarstwo na całe życie i będziemy musieli skorzystać z pomocy ponownie za około rok.
Pisząc aktualizację w 2022 roku, jestem po dwóch seriach (każda seria to 4 zabiegi) e-eye. Wykonałem je w odstępie około 1 roku. Dwie serie e-eye oraz dwie serie rexon-eye zdecydowanie poprawiły stan moich oczu. Mogę obejść się bez kropli nawilżających. Moje oczy są ładne i białe, a w połączeniu z ciepłym okładem kompresu na USB, który stosuję raz dziennie, funkcjonuję całkiem normalnie, niemalże jak przed początkiem choroby. W celu wzmocnienia efektu, planuję trzecią serię w 2023 roku.
Cześć,
Słyszałeś może o zabiegu LipiFlow? Znasz może czyjąś opinię? Jest dość drogi, a nie wiem jak z efektami.
Z góry dzięki za odpowiedź.
Hello niko,
przebrnąłem przez zabiegi thermoflo (mocno średnio byłem zadowolony), następnie udałem się do poradni OCHO w Krakowie do Molędy-Gładysz i tam najpierw umówiliśmy się na sondowanie wg Maskina, a tydzień temu miałem pierwsze strzały E-Eye. Cóż samą wydzielinę jestem w stanie zauważyć (takie kropki, czasami bardziej się “rozsmarowuje” po brzegu powieki), ale problem z komfortem widzenia nadal jest (zobaczymy po 4 serii e-eye) – szczególnie podczas pracy przy laptopie. Dodatkowo używam maski rozgrzewającej blepha-eyebag i chusteczek na nużeńca blephademodex, plus lipożel tak przed snem. No i oczywiście krople nawilżające do oczu.
Czy Twój okulista wdrażał jeszcze jakieś inne sposoby walki, zalecał inne środki farmakologiczne itp.? Aaa no i jeszcze tabletki omega3 biorę. Co do rexon eye to mam spory kawałek do Wrocławia więc na razie się wstrzymam. Ewentualnie czy polecasz jakiegoś innego okulistę w Krakowie i ogólnie czy coś byś doradził?
Pozdrawiam.
A masz zdiagnozowanego nużeńca? jeśli tak to na pewno warto wziąć do tego 3 dawki iwermektyny w tabletkach, jeśli nużeńca nie masz stwierdzonego to poczekaj po 4 zabiegu e-eye tak miesiąc i zobacz jakie będą efekty. Ciepły kompres i masaż robisz regularnie 1 raz dziennie? czy omijasz jakieś dni?
W zeszłym roku był obecny jeden osobnik i przez 5-6 miesięcy używałem chusteczek demoxoft plus oraz lipożelu. Po kolejnym badaniu test był ujemny. Jednak ta moja okulistka tak zasugerowała, że może być po moich brzegach/rzęsach więc wdrożyłem ponownie terapie chusteczkową, na badanie do laboratorium idę za tydzień. Kompresy robię regularnie, bez przerw, dzień w dzień z masażami powiek później.
Zbyt częste używanie chusteczek, oraz zbyt gorący kompres też nie wpłynie dobrze na kondycję oczu, bo mogą podrażniać delikatne powieki na dłuższą metę. Ważne aby kompres miał te 40 stopni i temperatura była stała przez 15 min – miej to na uwadze. Demoxoft to raczej na nużeńce za wiele nie da, jak już to blephademodex.
Jeśli w badaniu wyszedł Ci brak nużeńców to skupiłbym się tylko na stymulacji gruczołów meiboma. Thermoflo możesz jeszcze zrobić w OCHO w Krakowie jak skończysz e-eye.
Później spróbuj najwyżej rexon-eye jeśli nie będzie zadowalającego efektu. Zbyt wielu metod nie ma niestety.
Dzięki za rady. Mam jeszcze pytanie, czy występowała u Ciebie biała/nieco żółtawa wydzielina gromadzona w kąciku oczu?
Tak, też taką miałem na początku leczenia MGD. Biała wydzielina to zupełnie normalny efekt zespołu suchego oka oraz niedrożnych gruczołów meiboma. Bardziej żółta może oznaczać bardziej zastaną wydzielinę lub ewentualne bakterie. Możesz np. raz dziennie pić herbatę z mniszka lekarskiego przez około 2-3 miesiące, działa on choćby przeciwbakteryjnie.
Cześć kolego niko, zaglądasz tu może? Mam kilka pytań.
Cześć,
możesz wysłać maila przez zakładkę kontakt, postaram się na wszystko odpowiedzieć 🙂
Czy e-eye poprawia też działanie gruczołów Meiboma w górnej powiece? Laser jest przykładany pod dolną powiekę,i tak się zastanawiam czy dociera też na górną, bo właśnie tam moje gruczoły najbardziej odmówiły posłuszeństwa 🙁
Jest przykładany pod dolną i troszkę również bokiem. Więc trochę te gruczoły zahaczy górne. Więc jedna seria może być mało. Po roku bym powtórzył i zrobił drugą serię 4 zabiegów.
Proces leczenia polega na wykonaniu serii 3 do 4 naświetleń (w zależności od skali problemu) w określonych odstępach czasowych: po 15, 45 oraz 75 dniach od pierwszego zabiegu. Pierwszym krokiem procedury jest założenie okularów ochronnych, odpowiednio dopasowanych do oczu pacjenta, po czym rozprowadzana jest gruba warstwa żelu na twarzy pacjenta. Następnie wykonywane są naświetlenia w pięciu miejscach zlokalizowanych pod dolną powieką. Gruczoły Meiboma nie są stymulowane bezpośrednio i w tym właśnie tkwi sekret tej techniki. Mechanizm działania jest natury neurologicznej. Impulsy świetlne mają za zadanie wzbudzić nerw parasympatyczny, dochodzący do gruczołów Meiboma tak, aby te zaczęły produkować warstwę lipidową, odpowiedzialną za utrzymanie filmu łzowego na oku.
Cześć czy możemy porozmawiać? bo widzę że masz doświadczenie w tym temacie
Hej. Ja mam podobny problem. MGD bardzo poważne. Miałam 3 IPL moje gruczoły nie chcą się otworzyć o kompresach. Jakich kropli używasz.
Xedrenio Forte 🙂