Dysfunkcja gruczołów Meiboma jest bardzo ciężka chorobą do całkowitego wyleczenia. Świat farmakologii niestety nie wynalazł złotego środka który uzdrowi źle pracujące gruczoły, czy to z powodu zbyt małej produkcji wydzieliny czy wręcz przeciwnie jej nadprodukcji.
Niestety nie istnieje jedną konkretna przyczyna dlaczego w pewnym momencie naszego życia odmówiły one poprawnej pracy. Przyczyn może być naprawdę wiele. Np:
- cukrzyca
- przewlekły nieleczony stres oraz nerwica
- choroby skóry takie jak atopowe zapalenie skóry bądź przewlekła pokrzywka
- trądzik różowaty
- nadciśnienie
- nużeniec
Standardowe metody opierają się na garstce leków i metod które mają mniej czy bardziej pomocny wpływ na jakość naszego życia. Oprócz tych metod możemy również sięgnąć do tzw. medycyny naturalnej, czyli środkach pochodzenia naturalnego takich jak zioła. Jak się okazuje jest kilka środków które mogą znacząco pomóc w dolegliwościach związanych z MGD oraz wszystkich nieprzyjemnych konsekwencji z tym związanych.
Mniszek lekarski
Na pierwszy plan wychodzi mniszek lekarski. Korzeń mniszka do celów leczniczych należy zbierać jesienią. Sok mleczny znajdujący się we wszystkich częściach mniszka zawiera inulinę, kwas krzemowy i lakton (laktukopikryna) oraz wiele witamin.
Korzeń mniszka lekarskiego jest jednym z najbardziej efektywnych ziół oczyszczających. Mniszek lekarski również pobudza pracę nerek zmuszając je do wydalania toksyn poprzez mocz. Dzięki swoim licznym właściwościom leczniczym mniszek lekarski jest używany na wiele problemów zdrowotnych, między innymi na zatwardzenia, problemy skórne (trądzik, łuszczyca, ropienie, wrzody) oraz problemy reumatyczne (skaza moczanowa, zapalenie kości i stawów).
Do szklanki wrzątku (ok. 200 ml) należy dodać jedną łyżeczkę (ok. 5 g) mniszka lekarskiego. Parzyć pod przykryciem przez 5 min. Po odcedzeniu pić co najmniej 2 razy dziennie. Zioło to pomaga w naturalny sposób wyeliminować z organizmu bakterie powodujące ropnie.
Nagietek lekarski
Drugim ciekawym specyfikiem naturalnych jest Nagietek lekarski to gatunek rośliny jednorocznej należącej do rodziny astrowatych. Prawdopodobnie pochodzi z terenów śródziemnomorskich lub Iranu, gdzie spotykany jest do dzisiaj na stanowiskach naturalnych.
Przetwory z nagietka stosuje się do celów kosmetycznych w postaci maseczek, mleczka, kremu, pasty, szamponu i olejku na cerę suchą, łuszczącą się i skłonną do infekcji, zaczerwienienia i pękania. Stosuje się również na błony śluzowe jako środek przeciwzapalny i bakteriobójczy, przeciw rzęsistkom (irygacje i tampony). Ze względu na właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze nagietek lekarski znalazł zastosowanie także przy leczeniu stanów zapalnych spojówek i przemęczeniu oczu (jest składnikiem niektórych kropli do oczu). Zapobiega nadmiernemu wysuszeniu narządu wzroku i łagodzi jego podrażnienia.
Aby przygotować napar należy ˝ łyżki ziół zalać jedną szklanką wrzątku i pozostawić pod przykryciem na ok. 10 min. W przygotowanej esencji namocz waciki przyłóż do powiek. Następnie poczekaj aż wacik wystygnie i powtórz zabieg. Kompresy na oczy wykonuje się 4 razy dziennie.
Zielona herbata
Ostatnim naturalnym preparatem który może wspomóc nasze oczy, powieki w walce z chorobą jest zielona herbata.
Zawarta w zielonej herbacie kombinacja składników dość skutecznie zwalcza bakterie i wirusy. Flawanole hamują namnażanie się chorobotwórczych drobnoustrojów, zaś witamina C dodatkowo chroni komórki przed agresorami. Z kolei witamina A i karoten chronią błony śluzowe. Dzięki temu zielona herbata jest środkiem nadającym się zarówno do przeciwdziałania, jak i do leczenia wspomagającego chorób infekcyjnych, na przykład grypy, przeziębienia, biegunki czy stanów zapalnych śluzówki jamy ustnej lub dziąseł. Herbatę stosuje się przy grzybicach skóry i narządów płciowych.
Torebkę z zieloną herbatą zamocz w szklance wrzątku, poczekaj aż troszkę przestygnie. Kompresy należy trzymać do wyschnięcia a następnie czynność powtórzyć kilka razy w ciągu dnia.